21.10.2022

Miniimplanty ortodontyczne nie są w żaden sposób związane z implantami, które umieszcza się w miejscu utraconych zębów. Stosuje się je w leczeniu wad zgryzu i uznawane są za jeden z większych osiągnięć w ortodoncji w ostatnim czasie. Miniimplanty zakładane są tymczasowo, sam zabieg jest bezbolesny. Jaką funkcję pełnią w leczeniu i kiedy się je stosuje?

Miniimplanty w leczeniu ortodontycznym

Mają postać niewielkich śrubek i są wsparciem w leczeniu ortodontycznym przy pomocy aparatu. Ich skuteczność szacuje się nawet na 90%. Pełnią funkcję oparcia dla wyciągów, które z kolei odpowiadają za przemieszczanie się zębów w taki sposób, aby umiejscowiły się ostatecznie w wyznaczonych pozycjach. Miniimplanty wspierają ten proces i jednocześnie zapobiegają niepożądanym przesunięciom zębów. Ważne jest, że miniimplanty nie oddziałują na wszystkie zęby, jak jest to w przypadku aparatu ortodontycznego. Dzięki temu wykorzystuje się je, koncentrując się tylko na pewnym obszarze uzębienia. Poza tym zakłada się je przy dużych brakach w uzębieniu i w przypadku konieczności ściągania zębów zatrzymanych do łuków zębowych.

Rodzaje miniimplantów ortodontycznych

Miniimplanty ortodontyczne różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem. Śruby mają różne długości i średnice. Lekarz może więc idealnie dopasować miniimplant do konkretnego uzębienia, co przekłada się na skuteczność leczenia. Ze względu na to, że stosuje się go w różnych przypadkach, to główka nie ma też zawsze takiej samej budowy. Może mieć jedno lub dwa nacięcia, ale i dodatkowo być wyposażona w rowki bądź uchwyty. Większość miniimplantów ortodontycznych wykonanych jest ze stopu tytanu. To materiał przyjazny ludzkiemu organizmowi, nie wywołuje reakcji alergicznych, nie uczula i nie jest szkodliwy dla tkanek. Jednocześnie jest trwały, solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Zabieg założenia miniimplantu

Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, więc pacjentowi nie towarzyszy ból. Po jego zakończeniu przez jakiś czas może jednak odczuwać dyskomfort. Założenie miniimplantu ortodontycznego polega na jego wkręceniu w kość łuku zębowego lub podniebienia. Zabieg nie wywołuje zazwyczaj skutków ubocznych. Można więc po jego zakończeniu wrócić do swoich codziennych obowiązków. W przypadku silniejszego bólu zaleca się zastosowanie leków przeciwbólowych. Przez kilka dni dobrze jest też unikać twardych pokarmów. Warto również po każdym posiłku czyścić miejsce wokół miniimplantu małą szczoteczką. Jest to miejsce wrażliwe, więc nie powinno się go myć szczoteczką elektryczną. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia stanu zapalnego, nie należy dotykać miniimplantu językiem i rękami. Miniimplanty ortodontyczne umieszcza się w jamie ustnej tymczasowo. Usuwane są po zakończeniu leczenia. Są też bardzo dyskretne i pozostają niewidoczne np. podczas uśmiechania się czy mówienia. Co najważniejsze jednak pozwalają na leczenie wad, które wcześniej można było skorygować tylko podczas zabiegu chirurgicznego.