19.09.2019

Osad nazębny- czym jest?

Osad nazębny to zgromadzone bakterie, ich obumarłe szczątki i cząstki jedzenia przyczepione do Twoich zębów. Jest to dość wstrętna przypadłość, więc jeżeli osad nie będzie usuwany regularnie i zawczasu, może to doprowadzić do powstania kamienia nazębnego. Usuwanie osadu należy do najłatwiejszych rzeczy jakie możesz zrobić osobiście. Potrzebujesz jedynie środków do jego usuwania, czasu i staranności. Przyczyn osadu nazębnego może być wiele, jednak najczęstszą i potwierdzoną jest palenie papierosów, oraz nagminne picie kawy i herbaty. Kolejnym czynnikiem, który prowadzi do żółknięcia zębów jest nierzadkie zażywanie antybiotyków w okresie dojrzewania, oraz zbyt częste stosowanie fluoru.

Metody zapobiegające odkładaniu się osadów

Podstawowym i najprostszym sposobem zapobiegania osadowi jest mycie zębów. Może wydawać się to oczywiste, jednak wiele osób nie robi tego tak często i dokładnie jak trzeba. Podczas szczotkowania zębów należy zawsze stosować małe, okrężne ruchy i upewnić się, że wszystkie miejsca zostają równomiernie oczyszczone. Zęby powinno myć się co najmniej 2 - 3 razy dziennie przynajmniej przez 2-3 minuty. Świetnym wynalazkiem jest szczoteczka elektryczna - o wiele bardziej dokładna niż klasyczna. Nie tylko zapobiega powstawaniu osadu, ale też pomaga likwidować ten, który już zdążył się delikatnie osadzić. Należy używać również nici dentystycznej. Bakterie powodujące osad gromadzą się także między zębami, dlatego nitkowanie jest równie ważne w walce z osadem i kamieniem nazębnym jak szczotkowanie. Nici dentystycznej należy używać przynajmniej raz dziennie.

Płukanie jamy ustnej płynem jest najprostszym sposobem na pozbycie się bakterii i cząstek jedzenia, które mogą zalegać na zębach i w przestrzeniach między nimi. To co jesz i pijesz może przyczyniać się do mnożenia się bakterii w jamie ustnej. Przede wszystkim ogranicz cukier i słodycze, dzięki którym bakterie szybko się rozwijają. Przebarwienia na zębach tworzą się także od herbaty, kawy i czerwonego wina. Jeśli nie możesz obejść się bez tych napojów, postaraj się przynajmniej wypłukać zęby po ich spożyciu.

Papierosy odstaw na bok, a kamień nazębny nie będzie tak wielki jak do tej pory. Osad na zębach tytoniowych nałogowców jest dużo ciemniejszy, a zęby zmieniają barwę na żółtą - tego problemu trudno się pozbyć.

Pomocnicy w lokalizacji osadów

By dokładniej usunąć osad użyj także tabletek wybarwiających, które pomogą w dokładnym jego zlokalizowaniu. Ich działanie polega na tym, że pokazują Tobie dokładne miejsca, w których nagromadził się osad i które miejsca ominęłaś podczas szczotkowania zębów, poprzez zabarwienie osadu np.na fioletowo. Łatwiej walczyć z osadem, kiedy wiesz gdzie się znajduje. Tabletki wybarwiające są całkowicie bezpieczne i dostępne w każdej aptece.

Zabiegi służące likwidacji osadów

Piaskowanie zębów

To najprostsza i podstawowa metoda usuwania osadu, który przylega do powierzchni zębów naturalnych lub implantów. Jest to zabieg wspomagający walkę również z kamieniem nazębnym, likwidujący znajdujący się na szkliwie osad z herbaty, kawy, papierosów i innych substancji barwiących. Dla niezdecydowanych na poddanie się temu zabiegowi mamy świetną zachętę: niezwykle twarzowe okulary (prawie jak przeciwsłoneczne :-)) zakładane na czas zabiegu w celu ochrony oczu przed drobinami piasku i cieczy stosowanych w czasie piaskowania.

Piaskowanie może być traktowane jako zabieg

  • profilaktyczny – usuwa osad z tych obszarów zębów, do których nie można dotrzeć podczas szczotkowania lub nitkowania
  • pomocniczy przy leczeniu chorób przyzębia
  • przygotowujący powierzchnie zęba do lakowania, fluoryzacji, osadzenia wypełnień stomatologicznych, elementów protetycznych lub mas uszczelniających
  • po lakowaniu zębów
  • przygotowujący zęby do wybielania
  • oczyszczający wszczepy implantologiczne przed osadzeniem w kości szczęk
  • oczyszczający zęby przed założeniem aparatów ortodontycznych lub oczyszczający zamki ortodontyczne z zalegających zanieczyszczeń
  • polerujący zęby – tu wykorzystuje się produkty złożone z ziaren małych i miękkich

Zobacz efekt po zabiegu

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Osad usuwa się z wykorzystaniem piaskarki – urządzenia stomatologicznego, które kieruje strumień piasku dentystycznego na nasze zęby. W skład piasku wykorzystywanego w zabiegach stomatologicznych wchodzą:

  • ziarna związków ściernych (wodorowęglan sodu, węglan wapnia, bioaktywne szkło, pumeks, glicyna) – drobiny te mają ściśle określoną wielkość i kształt pozbawiony ostrych zakończeń
  • dodatki silikonowe, które pokrywają ziarna składnika podstawowego – stanowi to większe zabezpieczenie przed wchłanianiem wilgoci przez mineralny proszek i dodatkowo ochrania szkliwo przed potencjalnym zarysowaniem
  • dodatki aromatyczno-smakowe – dzięki czemu pacjent może wybierać wśród ulubionych smaków

Istnieją różne rodzaje piasku, przeznaczone do usuwania osadu naddziąsłowego lub poddziąsłowego – klasyfikowane są najczęściej podstawie wielkości ziaren ściernych. Piasek stomatologiczny załadowany zostaje do specjalnego pojemnika zintegrowanego z piaskarką. Stamtąd dozowany jest do dysz, z których wyrzucany jest pod ciśnieniem na oczyszczane powierzchnie zębów.

Piaskowanie powinno się przeprowadzać co kilka miesięcy. Im więcej w naszej diecie produktów przyczyniających się do powstawania na szkliwie osadu i im większa podatność na powstawanie kamienia nazębnego, tym zabieg zalecany jest częściej. Piaskowanie zębów nie jest bolesne, jednakże pacjent może odczuwać dyskomfort wynikający z krótkotrwałego podrażnienia dziąseł. Po piaskowaniu wskazane jest polerowanie i lakierowanie zębów (fluoryzacja). Polerowanie wykonuje się za pomocą pasty do polerowania i szczoteczek ze specjalnymi nakładkami. Fluoryzacja z kolei wzmacnia szkliwo zęba i dzięki temu pośrednio zabezpiecza przed powstawaniem przebarwień. Czasami ze względu na stan uzębienia odstępuje się od zabiegu fluoryzacji bezpośrednio po piaskowaniu.

O czym należy pamiętać po zabiegu piaskowania?

Przez pierwsze trzy godziny po piaskowaniu i polerowaniu pacjent nie może palić papierosów, pić kawy, herbaty, wina i innych substancji, które mogą zabarwić zęby. Po upływie ww. czasu można wrócić do normalnego trybu życia.

Regularnie chodź do dentysty, bo podstawą zdrowych zębów jest profilaktyka. W gabinecie możesz usunąć nalot, kamień, a następnie użyć płynu wybielającego i utrwalającego.