11.11.2022

Proste zęby to aktualnie dla wielu osób pewnego rodzaju wyznacznik atrakcyjności. Dążą do niego osoby w każdym wieku, a rodzice zakładają aparaty ortodontyczne nawet najmłodszym. Ci, którzy wygląd stawiają na pierwszym miejscu, często traktują wady zgryzu jako przeszkodę w swobodnym uśmiechaniu się. Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, nawet dla tych, którym zależy na niewidocznym prostowaniu zębów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Nienaganny uśmiech możemy uzyskać na kilka różnych sposobów, w zależności od oczekiwań pacjenta.

Pierwszym i zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest założenie aparatu stałego. W naszej klinice zalecamy jego nowoczesną wersję, tzw. aparat stały bezligaturowy, który w znacznym stopniu zmniejsza tarcie pomiędzy łukiem, a zamkiem. Gwarantuje on mniejszy ból podczas noszenia oraz umożliwia rzadsze wizyty kontrolne, a także skraca czas leczenia.

Kolejnym rodzajem aparatu jest ten ruchomy - jedno lub dwuszczękowy. Służy on do korekcji zgryzu i jest przeznaczony dla dzieci, które nie mają jeszcze w pełni wykształconej szczęki. Nie da się z jego pomocą idealnie wyprostować zębów, ale przyda się w procesie prawidłowego ustawienia żuchwy względem szczęki.

Kolejnym rozwiązaniem jest aparat przezroczysty, w formie wyciąganych nakładek na zęby. Jego popularność stale rośnie, ze względu na wygodę i estetykę. Wykonany jest ze specjalnego silikonu za pomocą zaawansowanej technologii 3D. Czy jest tak samo skuteczny jak aparat stały?

Przezroczyste nakładki na zęby - zalety

Wielu pacjentów marzy o tym, by proces prostowania zębów był niewidoczny. Liczne zamki, druty i gumki stosowane w przypadku tego klasycznego, mogą być niewygodne i sprawiać dyskomfort. Dla takich osób powstały niewidoczne nakładki, które pod tym względem są doskonałym rozwiązaniem.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż nakładki nie odbarwiają się, ani nie niszczą. To sprawia, że nie są one w żadnym stopniu uciążliwe, w przeciwieństwie do aparatu stałego. Gwarantują wygodę i rozwiązują problem tarcia, który dla wielu osób jest niemal nie do zniesienia.

Warto zaznaczyć, że decydując się na przezroczyste nakładki na zęby, możemy niemal zapomnieć o bólu. Prostują one zęby powoli, dzięki czemu szczęka może przyzwyczaić się do zmian - podczas leczenia nie trzeba ograniczać jedzenia twardych owoców i warzyw.

Ostatnią zaletą jest fakt, że przezroczyste nakładki może stosować praktycznie każdy. Zaawansowana technologia 3D pozwala na stworzenie spersonalizowanego aparatu, który będzie idealnie dopasowany do pacjenta.

Nakładki prostujące zęby - wady

Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet przezroczysty aparat na zęby ma też kilka wad. Jak wiadomo, idealne rozwiązania nie istnieją i tak jest także w tym przypadku. Po pierwsze, decydując się na tę alternatywę, musimy wziąć pod uwagę zdecydowanie wyższe koszty leczenia. Niewidoczne nakładki produkowane są w oparciu o innowacyjne technologie, co przekłada się na ich cenę. Dodatkowo, podczas prostowania zębów pacjent potrzebuje kilku/kilkunastu sztuk nakładek - to również ma na nią wpływ.

Kolejną wadą może być konieczność systematyczności. W przypadku aparatu stałego nie musimy martwić się o to, że zapomnimy zabrać go z domu lub ubrać na noc. Przezroczyste nakładki wymagają pamiętania o ich zakładaniu, co dla niektórych może być problematyczne.

Czy przezroczyste nakładki działają?

Badania udowodniły, że nakładki prostujące naprawdę działają. Nie są one jednak tak idealnie precyzyjne w działaniu i nie da się skorygować z ich pomocą wszystkich wad. Najbardziej polecane są do leczenia stłoczeń i niewielkich zaburzeń zgryzowych. Warto dokładnie przemyśleć jego plusy i minusy, by ostatecznie podjąć odpowiednią decyzję. Jeśli kwestia wyglądu i wygody jest najistotniejsza, sprawdzą się doskonale. W przypadku, gdy to cena ma być wyznacznikiem, warto zdecydować się na inną alternatywę.