Wybielanie to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dentystycznych. Nic dziwnego — piękny i promienny uśmiech całkowicie odmienia twarz, sprawiając, że jesteśmy znacznie atrakcyjniejsi dla nowo napotkanych osób. W Internecie krąży wiele domowych, niesprawdzonych sposobów, które mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku — niektóre z nich mogą grozić nawet stałym uszkodzeniem szkliwa i nadwrażliwością! W tym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby wybielania, które wykonuje się pod okiem profesjonalisty, w gabinecie dentystycznym.
Metoda Prevdent
Zapewne wiele osób słyszało już o metodzie Prevdent, ponieważ stale zyskuje ona na popularności. To innowacyjny system wybielający zęby i wzmacniający szkliwo jednocześnie. Każdy, kto boi się uszkodzenia zębów podczas tego typu zabiegów, powinien zdecydować się właśnie na tę metodę, ponieważ jest ona całkowicie naturalna i bezpieczna. Używany w trakcie wybielania nano-hydroksyapatyt jest obecny w szkliwie zębów, co tylko dowodzi, że nie ma powodów do obaw.
W trakcie zabiegu, na zęby nakładany jest preparat, następnie naświetlany za pomocą specjalnej lampy. Nie należy obawiać się nadwrażliwości — dzięki składnikom zawartym w tej substancji, zęby są chronione, więc nie ma ryzyka wystąpienia bólu!
Wybielanie laserowe
Laserowe wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest uznawane często za to najbardziej skuteczne. Polega na aplikacji specjalnego żelu o wysokim stężeniu substancji czynnych. Następnie jest on aktywowany za pomocą specjalnego lasera i pozostawiony na około 10-15 minut. Procedura jest powtarzana najczęściej trzy razy i trwa około godziny.
Ważne jest, aby przed wybielaniem dentysta dokładnie zabezpieczył dziąsła pacjenta. W przeciwnym razie preparat może je podrażnić, powodując dyskomfort. Minusem tej metody jest z pewnością fakt, iż osoby z nadwrażliwymi zębami mogą podczas zabiegu odczuwać pieczenie lub nagły ból. Należy od razu zgłosić to dentyście, aby dodatkowo zabezpieczył newralgiczne miejsce. Metoda ta pozwala na osiągnięcie pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu podczas jednej wizyty, ale zdecydowanie jest przeznaczona dla osób, które nie mają większych problemów z zębami.
Metoda nakładkowa
Wybielanie zębów tą metodą polega na pobraniu przez dentystę wycisku obydwu łuków pacjenta - następnie przygotowywane są dla niego specjalne, przezroczyste nakładki. Otrzymuje on je wraz ze specjalnym żelem i samodzielnie w domu wykonuje wybielanie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zaletą tej metody jest fakt, iż pacjent ma realny wpływ na otrzymany efekt. Dentysta prosi o regularne wykonywanie zdjęć (co około dwa dni podczas wybielania), dzięki czemu postępy są na bieżąco monitorowane. Nie ma tutaj również ryzyka nadwrażliwości, ponieważ stałe dozowanie fluoru korzystnie wpływa na wytrzymałość zębów pod tym kątem. Do minusów zdecydowanie można zaliczyć to, że śnieżnobiały uśmiech nie jest uzyskiwany po krótkiej wizycie w gabinecie — trzeba na niego trochę poczekać.
Wybielanie zębów w gabinecie — co warto wiedzieć?
Istotne jest to, aby przed zabiegiem wybielania zębów w gabinecie dentystycznym, pacjent koniecznie wykonał wcześniej higienizację. Pozwoli ona na pozbycie się wszelkich osadów i przebarwień, które mogłyby zostać podkreślone przez wybielanie. Kolejną rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest to, że po zabiegu trzeba stosować tzw. białą dietę, czyli ograniczyć spożywanie wszelkich pokarmów, jakie mogłyby wpłynąć na kolor zębów. Dzięki zastosowaniu się do tych wskazówek efekt będzie utrzymywał się znacznie dłużej!