04.03.2022

Zęby po ciąży są słabsze, co wynika z oddziaływania na dziąsła hormonów. Stają się rozpulchnione, przez co intensywniej i częściej krwawią. Ciąża jest też szczególnym czasem, kiedy należy unikać wielu zabiegów medycznych i przyjmowania większości leków. Mogą one mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka oraz zdrowie mamy. Z tego powodu zaleca się kontrolę u dentysty od razu po pierwszej wizycie u ginekologa, a więc na samym początku ciąży, a najlepiej jeszcze w momencie jej planowania, jeżeli to możliwe.

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Pełne leczenie stomatologiczne zaleca się jeszcze przed ciążą. Zdarza się jednak, że kobiet nie zdążyła w tym czasie z wizytą u dentysty lub też w trakcie ciąży pojawił się ból zęba. Jakie działania podjąć w takim przypadku? Na pewno warto w trakcie ciąży kontrolować stan uzębienia i odbywać regularne wizyty, raz na trymestr. Dzięki temu odpowiednio wcześniej dentysta wykryje nieprawidłowości, co pozwoli na ewentualne mniej inwazyjne leczenie. Kiedy pojawia się ból, należy jak najszybciej umówić się na wizytę. Leczenie stomatologiczne w ciąży jest nie tylko możliwe, ale nawet wskazane. Kluczowy jest jednak właściwy wybór terapii dostosowany do obecnego stanu pacjentki. Najlepszym okresem na leczenie jest drugi trymestr. Pierwszy jest kluczowy dla dalszego przebiegu ciąży – to właśnie w tym czasie występuje najwięcej poronień. W trzecim kobieta nie powinna przebywać przez długi czas w pozycji leżącej na plecach. Jest to spowodowane uciskiem żyły głównej dolnej i ryzykiem zawrotów głowy.

Znieczulenie podczas zabiegu

Wiele zabiegów stomatologicznych wymaga znieczulenia. Leczeniu nie może towarzyszyć stres i dyskomfort, ponieważ ma to niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu pacjentki. Można więc stosować środki uśmierzające i łagodzące ból. Do miejscowego znieczulenia u kobiet w ciąży stosuje się środki zawierające artykainę. Nie należy podawać pacjentce w takim stanie preparatów obkurczających naczynia krwionośne. W pierwszym trymestrze jednak najlepiej unikać stosowania środków znieczulających i podtlenku azotu.

Zabiegi dentystyczne w czasie ciąży

W trakcie ciąży pacjentka może poddać się leczeniu próchnicy, leczeniu ortodontycznemu i zatruciu zęba. W pierwszym trymestrze należy jednak unikać usuwania zęba, leczenia kanałowego i usuwania kamienia nazębnego. Te zabiegi można przeprowadzić w pozostałych dwóch trymestrach za zgodą lekarza. Są jednak takie zabiegi, z którymi należy poczekać do zakończenia ciąży. Należą do nich RTG zęba, leczenie protetyczne i wybielanie. Nie są to zabiegi, które koniecznie trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Spokojnie więc czekamy na odpowiedni czas, kiedy takie leczenie będzie bezpieczne.

Leczenie farmakologiczne

Lista leków dla kobiet w ciąży jest bardzo ograniczona. Tak naprawdę jest tylko kilka środków, które bezpiecznie mogą one przyjmować w tym czasie. Przez cały okres ciąży kobieta w celu uśmierzenia bólu może przyjmować paracetamol. Dodatkowo w pierwszym i drugim trymestrze dopuszczalne jest przyjmowanie środków zawierających ibuprofen, naproksen czy ketoprofen. W skrajnych przypadkach i przy bardziej zaawansowanym problemie konieczna jest antybiotykoterapia. Wtedy najbezpieczniejszą opcją dla kobiety w ciąży jest amoksycylina. Ważne jest, aby każdą konieczność lub chęć przyjmowania leków skonsultować z lekarzem. Nie można nadużywać medykamentów – przyjmujemy je tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. W ciąży można leczyć zęby, jednak są zabiegi, których należy unikać. Jeżeli planujesz ciążę, już teraz umów się na kontrolę u dentysty. Sprawdzi on stan Twojego uzębienia i niezbędne zabiegi wykona jeszcze przed ciążą.