Nie da się ukryć, że aparaty ortodontyczne, czy to te ruchome, zakładane tylko na noc, czy to stałe, kojarzą nam się zazwyczaj z dziećmi, albo młodzieżą, ponieważ to właśnie w tym wieku następują największe zmiany w szczęce.
- Nie ma konkretnych ograniczeń wiekowych co do leczenia ortodontycznego, a to oznacza, że jak najbardziej można założyć aparat osobie dorosłej.
- Choć wiele dorosłych boi się o to, jak będą wyglądać w trakcie leczenia, wprowadzono innowacyjne warianty aparatów, które pozwalają zapewnić pacjentowi komfort psychiczny na najwyższym poziomie.
- Warto założyć aparat jako osoba dorosła, ponieważ wady zgryzu to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również problemy na wielu innych płaszczyznach, takich jak oddychanie, mówienie, czy jedzenie.
Czy dorośli mogą nosić aparaty ortodontyczne?
Jeśli zastanawiasz się, czy dorośli mogą nosić aparaty na zęby, to odpowiadamy — nie ma konkretnych ograniczeń wiekowych co do leczenia ortodontycznego wbrew temu, co może się wydawać. Bezwzględnie należy rozprzestrzeniać tę informację, ponieważ dorośli często bagatelizują problemy ze zgryzem, żyjąc w przekonaniu, że na pozbycie się ich jest już zbyt późno, a dbanie o zęby to nie tylko walka o wyższą pewność siebie, ale co najważniejsze, szansa na przywrócenie sobie pełni zdrowia.
Czego obawiają się dorośli w kontekście leczenia ortodontycznego?
Założenie aparatu ortodontycznego u osoby dorosłej jest jak najbardziej możliwe i w znacznej większości przynosi dobre rezultaty - w tej części wpisu skupimy się na obawach z nim związanych, które są dość popularne. Wiele osób martwi się, jak będzie wyglądało z aparatem, bo jest to jednak duża zmiana i nie ma się co dziwić, ponieważ, jak już wcześniej wspomnieliśmy, leczenie ortodontyczne jest kojarzone głównie z dziećmi i młodzieżą. Mamy na to rozwiązanie, czyli niewidoczne aparaty. Zaliczamy do nich:
- Aparaty lingwalne — montowane od wewnątrz zębów. To sprawia, że zupełnie nie widać ich z zewnątrz. Ta innowacyjna i skuteczna metoda, pozwala na zapewnienie maksymalnego komfortu psychicznego u dorosłego pacjenta.
- Nakładki — to aparat w postaci nakładek wykonanych z przezroczystego tworzywa, które są stale wymieniane i przesuwają zęby do właściwej pozycji. Należy nosić je minimum 20 godzin dziennie, aby osiągnąć zadowalające rezultaty.
- Aparat estetyczny — najbardziej zbliżony do tego klasycznego. Różni się tym, że zamki sporządzone są z przezroczystego bądź mlecznego tworzywa, dzięki czemu nie rzuca się on aż tak w oczy.
Dostępnych możliwości jest wiele. Warto jednak podkreślić, że wielu pacjentów naprawdę dobrze prezentuje się w aparatach klasycznych. Poza tym, jak wiadomo, jest to rozwiązanie na jakiś czas, więc dobrze jest go zaakceptować!
Dlaczego warto wdrożyć leczenie ortodontyczne u osoby dorosłej?
Leczenie ortodontyczne u osoby dorosłej wiąże się z wieloma plusami. Przede wszystkim zdarza się, że niektóre wady pogłębiają się z wiekiem. To oznacza, iż, nawet jeśli u dziecka nie stwierdzono konieczności zakładania aparatu, może być on niezbędny w przyszłości. Warto pamiętać również o tym, że zaawansowane problemy ze zgryzem to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale także niższy komfort życia — utrudniają one oddychanie, mówienie, czy jedzenie.