Jak się leczy próchnicę?
Próchnica jest chorobą zębów, na którą cierpi bardzo wiele osób. Jeżeli chodzi o Polskę, to na próchnicę może cierpieć nawet 95% osób dorosłych. Niestety nieleczona próchnica może doprowadzić nawet do utraty zębów. Na szczęście możliwości leczenia próchnicy i wypełniania ubytków zębowych jest naprawdę bardzo wiele i są one bardzo skuteczne. A czym dokładnie jest próchnica? To nic innego, jak odwapnienie się zębów, przez które pojawiają się w nich ubytki.
Jakie są przyczyny próchnicy?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie dokładnie są przyczyny próchnicy. Tak naprawdę za próchnicę odpowiedzialne są pewne konkretne bakterie, które normalnie znajdują się w jamie ustnej. Są to dokładnie te bakterie, których zadaniem jest rozkładanie na czynniki pierwsze cukrów. A więc osoba, która je słodkie przekąski może być pewna, że próchnica może jej się przytrafić. Oczywiście, za próchnicę nie są odpowiedzialne jedynie słodycze, ale także produkty, które uważane są za zdrowe - takie, jak owoce a nawet niektóre warzywa.
Objawy próchnicy?
Jeżeli chodzi o objawy próchnicy, to na samym początku można zaobserwować na zębach białe plamy i odbarwienia. Gdy już próchnica przejdzie w stan głęboki, to wtedy pojawiają się ubytki w zębach, a także nadwrażliwość na zimne i ciepłe produkty spożywcze oraz na smaki słodki i kwaśny. W ostateczności pojawia się ból.
Jak można leczyć próchnicę?
Jeżeli chodzi o leczenie próchnicy, to istnieją dwie drogi, które wykorzystuje się w zależności od tego, w jakim stadium znajduje się próchnica. Pierwszą możliwością jest remineralizacja zębów, która sprawdza się wyłącznie w początkowych stadiach próchnicy. Polega ona na pokryciu specjalnym preparatem plam próchnicowych znajdujących się na zębach. Ogromną zaletą tej metody jest to, że nie wymaga ona borowania zębów, które dla wielu osób chodzących do dentysty jest bardzo stresującym zabiegiem. Drugą możliwością jest natomiast plombowanie, które wykonywane jest wtedy, gdy stan zębów znacznie pogorszył się ze względu na próchnicę i pojawiły się w nich dziurki. Oczywiście, zanim w zębie znajdzie się plomba, dziurka musi zostać dokładnie oczyszczona z bakterii, aby po zakończonym zabiegu nie postępowała dalej w danym zębie próchnica.
Czym są wypełniane ubytki w zębie?
Jeżeli chodzi o to, czym są wypełnione ubytki w zębie dotkniętym próchnicą, to przede wszystkim warto wiedzieć że muszą być to materiały zarówno na elastyczne, jak i bardzo wytrzymałe. Najczęściej więc stosuje się nakładki kompozytowe bądź wkłady i nakłady (inlay, onlay).