10.06.2021

Współczesna stomatologia ma do zaproponowania pacjentom wiele różnych rozwiązań zapobiegawczych, dzięki którym nie trzeba będzie usuwać zęba nawet jeżeli jest on zniszczony. Jednym z nich jest leczenie endodontyczne, powszechnie zwane leczeniem kanałowym zęba. Większości ludzi tego typu zabiegi nie kojarzą się przyjemnie, ale ten rodzaj leczenia może przynieść ulgę w bólu i jednocześnie uratować ząb przed wyrwaniem. W jakich przypadkach leczenie endodontyczne musi się odbyć? Ile takie leczenie może kosztować? I na czym ono polega?

Czym dokładnie jest endodoncja?

Zadaniem leczenia endodontycznego jest oczyszczenie kanałów zębowych ze znajdującej się wewnątrz miazgi zębowej, w której doszło do zapalenia niemożliwego do cofnięcia. Gdy już wyczyści się i wysuszy kanały, można je ponownie wypełnić – tym razem środkiem powszechnie nazywanym gutaperką. Warto jednak wspomnieć, że zanim lekarz dentysta zabierze się za oczyszczanie kanałów zębowych, musi on wykonać zdjęcie RTG zęba, aby upewnić się, że leczenie endodontyczne jest konieczne. Dzięki temu będzie w stanie również ocenić, jak długie są korzenie zęba, ile ząb ma kanałów i w jakim stanie są te kanały. W obecnych czasach coraz więcej dentystów podczas leczenia kanałowego korzysta również ze specjalnych mikroskopów, dzięki którym są oni w stanie bardzo dokładnie wyczyścić ząb.

Kiedy wykonuje się leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów, a więc dentyści mają bardzo duże doświadczenie w tym obszarze. Dzieje się tak dlatego, że ku temu zabiegowi istnieje wiele wskazań, przede wszystkim zaawansowana próchnica i spowodowane przez nią ubytki. Są to również różnego rodzaju urazy mechaniczne zęba i złamania. Do leczenia endodontycznego nadają się również zęby, w których miazga zębowa jest martwa lub których nie da się już wyleczyć. Dodatkowo leczenie endodontyczne wykonuje się również wtedy, gdy trzeba przygotować zęby do leczenia protetycznego. Co jeszcze warto wiedzieć o leczeniu endodontycznym? Przede wszystkim to, że w obecnych czasach wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, a co za tym idzie – jest to procedura całkowicie bezbolesna dla pacjenta. I chociaż wiele osób boi się leczenia kanałowego, tak naprawdę nie ma ku temu żadnych podstaw, chociaż trzeba oczywiście pamiętać, że niektórzy mogą mieć do zaleczenia zaawansowane stany zapalne, których źródło jest tak głęboko, że ból tego miejsca nie zostanie uśmierzony przez znieczulenie.

Ile może kosztować leczenie kanałowe zęba?

Jeżeli chodzi o koszt zabiegu leczenia endodontycznego, to wszystko zależy od zęba i liczby kanałów, które ma, a także od liczby wizyt, które będą potrzebne, aby takie leczeniu ukończyć. Trzeba jednak przygotować się na to, że jedna wizyta może kosztować nawet 250 zł, a całe leczenie nawet do 1000 zł.