Opryszczka wargowa jest niezwykle dokuczliwą przypadłością, na którą co roku cierpi mnóstwo osób. Nie dość, że prezentuje się źle, to jeszcze ciężko ją ukryć pod makijażem ze względu na chropowatą powierzchnię. Dodatkowym minusem posiadania opryszczki jest fakt, że gdy ją mamy, nie możemy poddawać się żadnym zabiegom dentystycznym ani kosmetycznym, a nawet chirurgicznym! Gdy masz ją na wardze, może przepaść ci wizyta u lekarza, która była ustalona już dawno temu. Na szczęście nie jest to przesądzone – opryszczkę można wyleczyć za pomocą domowych metod, które nie są ani trudne do zastosowania, ani drogie.
Czy można korzystać z usług dentysty, mając opryszczkę?
Z usług dentystycznych nie można korzystać, mając opryszczkę wargową. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że wirus opryszczki, nawet takiej zagojonej, jest niezwykle zaraźliwy i uciążliwy. Gdyby dentysta zdecydował się na przeprowadzenie jakiegoś zabiegu, mógłby niechcący uszkodzić opryszczkę i sam się nią zarazić. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że personel pomocniczy też by się zaraził. Dodatkowo uszkodzona opryszczka może rozsiać wirusy na całych twoich ustach, a także w okolicach nosa. Nie można też zapominać o tym, że dentysta, który zrobił zabieg osobie z opryszczką, może zarazić także innych swoich pacjentów.
Czym grozi robienie zabiegów dentystycznych, gdy ma się opryszczkę?
Wirus odpowiedzialny za opryszczkę wargową, a więc HSV1, rozprzestrzenia się niezwykle łatwo. Ponadto aż 20% zapaleń opryszczkowych na ustach jest wywołane nie przez HSV1, tylko przez HSV2 – czyli wirusa opryszczki genitalnej. Nikt nie chce być zarażony takim wirusem, szczególnie w miejscach takich, jak gabinet dentystyczny. Dobry dentysta dbający o swoich pacjentów nie powinien przyjmować na wizytę ani wykonywać zabiegów na osobach zarażonych wirusem opryszczki. Warto pamiętać, że najskuteczniejsze są miejscowe leki przeciwwirusowe.
Domowe sposoby na pozbycie się opryszczki
Skoro jednak nie można chodzić do dentysty, mając wirusa opryszczki na twarzy, warto zabrać się za jej zaleczenie. Na szczęście jest kilka domowych sposobów, aby szybciej pozbyć się opryszczki. Najbardziej znanym z nich są okłady z melisy, która wykazuje działania przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wirusobójczo działa także miód, którym warto posmarować miejsce z opryszczką. Pomocny jest również świeży aloes. Wystarczy odłamać liść i przyłożyć miąższ do pęcherzyka opryszczki. Aloes przyspiesza procesy gojenia się ran. Opryszczkę można także próbować leczyć olejkiem z drzewa herbacianego, które ma właściwości odkażające i antywirusowe.
Na co zwrócić uwagę u dentysty?
Aby być bezpieczniejszym u dentysty, powinno się zachować czujność. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy dentysta zmienia rękawiczki i czy po ich zmianie niepotrzebnie nie dotyka różnych sprzętów, takich jak okna czy telefon. Po dotknięciu każdej z tych rzeczy dentysta powinien od razu zmienić rękawiczki na nowe, a jeżeli tego nie robi, warto go poprosić, aby jednak to zrobił.