02.12.2019

Nietypowy objaw

Przyczyną nieświeżego oddechu, fachowo określanego jako halitoza, jest zazwyczaj niedostateczna higiena jamy ustnej. Resztki jedzenia pozostałe w przestrzeniach międzyzębowych za sprawą bakterii zaczynają fermentować, czemu towarzyszy wydzielanie lotnych związków siarki. Problem pogłębia próchnica, nieszczelne wypełnienia czy zapalenia dziąseł. Współcześnie lekarze potrafią powiązać nieświeży oddech z licznymi dolegliwościami i chorobami.

O czym może świadczyć nieprzyjemny oddech?

Kwasica cukrzycowa

Naukowcy dowiedli, że wydobywająca się z ust woń zepsutych owoców lub lakieru do paznokci może wskazywać na kwasicę cukrzycową (ketonową) – powikłanie cukrzycy typu 1, które stanowi poważne zagrożenie dla życia chorego.

W przebiegu choroby dochodzi do niedoboru lub braku insuliny, która jest niezbędna do pobierania przez komórki glukozy z krwi. Kiedy proces ten nie jest możliwy, komórki poszukują innego źródła energii, którym stają się tłuszcze. W procesie ich rozkładu wytrącają się tzw. ciała ketonowe. Zalicza się do nich aceton, którego organizm usiłuje się pozbyć za pośrednictwem płuc. To właśnie on odpowiedzialny jest za charakterystyczny zapach przypominający zgniłe jabłka.

Wspomniane ciała ketonowe ze względu na kwaśny odczyn zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu całego organizmu, dlatego podejrzenie kwasicy cukrzycowej powinno jak najszybciej zostać skonsultowane z lekarzem.

Choroby nerek

Niepokojący powinien być także zapach amoniaku przechodzący w woń ryb lub uryny. Może on towarzyszyć osobom cierpiącym na niewydolność nerek. Zadaniem tych organów jest filtrowanie krwi i neutralizowanie toksyn zanieczyszczających organizm. Kiedy przestają funkcjonować prawidłowo, zaczyna wzrastać w naszym ciele stężenie groźnych dla zdrowia odpadów. Ich nadmiar może być manifestowany właśnie przez nieprzyjemny oddech. Jeśli nieświeżej woni towarzyszą świąd skóry i kłopoty z krążeniem krwi, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Problemy z układem pokarmowym

Częstą przyczyną nieświeżego oddechu są wrzody żołądka lub dwunastnicy. Odór może wskazywać także na zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżyt przewodu pokarmowego, zespół złego wchłaniania, a także refluks żołądkowo-przełykowy. W przypadku ostatniej dolegliwości wydziela się charakterystyczny zapach świeżej ziemi.

Halitoza miewa również związek z zaburzoną produkcją enzymów trzustki i wątroby, co prowadzi do gnicia treści pokarmowych w żołądku, zatem zapach jest w tym przypadku wyjątkowo przykry. Rozwiązaniem jest wizyta u gastrologa.

Inna przyczyna to przejadanie się. Kiedy żołądek jest nadmiernie przepełniony, zaczyna uciskać przeponę, co prowadzi do uwolnienia zatruwających oddech soków trawiennych.

Rak żołądka

Na rutynowe badanie przesiewowe w kierunku raka żołądka decyduje się niewiele osób. Endoskopia jest bowiem metodą inwazyjną i z pewnością nie należy do przyjemnych doświadczeń. Poszukując innego sposobu diagnostycznego, izraelscy naukowcy postanowili postawić właśnie na analizę oddechu osób z halitozą. Za nieświeży oddech w ich przypadku odpowiedzialna była rakotwórcza bakteria Helicobacter pylori.

Metoda ta uznana została za cenne, nieinwazyjne narzędzie mogące pomóc wykryć zmiany nowotworowe, zanim osiągną bardziej zaawansowany etap. Wykorzystywana bywa także w diagnozie chorób serca, płuc czy cukrzycy.