Portfolio Category: aparaty dodatkowe

Utrzymywacz przestrzeni

Utrzymywacz przestrzeni Po utracie zęba, zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, zęby sąsiednie zaczynają „wędrować” w kierunku wolnej przestrzeni. Podczas tego procesu zęby nachylają się, obracają, a zęby z przeciwległego łuku wydłużają. Zjawisko to jest znacznie bardziej nasilone i szybsze u dzieci. Oprócz wspomnianych zmian, prowadzi również do utraty miejsca dla zębów stałych, czego…
Read more

Maska twarzowa

Maska twarzowa - jest to aparat, który stosujemy u pacjentów najczęściej w okresie wzrostu. Służy on do wspomagania doprzedniego wzrostu szczęki np. w sytuacjach kiedy przednie zęby górne są schowane za zębami dolnymi.    
Read more

Lip bumper

Lip bumper - jest to dolny, lub górny łuk osadzony w pierścieniach ortodontycznych służący odsunięciu wargi od zębów przednich.
Read more

Płyta rozklinowująca zwarcie

Płyta rozklinowująca zwarcie - jest to przezroczysta cienka płytka obejmująca zęby do granicy z dziąsłem, lub do połowy wysokości zęba. Pozwala ona na korektę położenia zębów w tzw. zgryzie głębokim. Dzięki niej dolny aparat stały nie będzie niszczony siłami nagryzu, ponieważ płyta uniemożliwia pełne zgryzienie zębów.
Read more

Aparat Justusa

Aparat Justusa ("z kolcami") - jest to mechanizm służący korekcie infantylnego typu połykania. Tępe "kolce" przylutowane do drutu mocowanego na górnych 6-kach sprawiają, że wysuwający się w trakcie połykania język automatycznie cofa się trafiając na nie. Dzięki temu można korygować zgryz otwarty, oraz nawyk nieprawidłowego połykania.  
Read more

Przerzut podniebienny (TPA)

Przerzut podniebienny (TPA, łuk podniebienny) - jest to aparat grubołukowy z pętlą "U" przebiegający blisko podniebienia. Pętla może być otwarta do przodu lub do tyłu. Służy korekcie położenia górnych zębów trzonowych, oraz wspomaga leczenie zgryzu krzyżowego bocznego.   TPA w jamie ustnej pacjenta:  
Read more

Aparat grubołukowy (typu: bi helix, quad helix)

Aparaty grubołukowe (typu: bi helix, quad helix)- są to mechanizmy umożliwiające lekarzowi poszerzenie zwężonej kości szczęki lub żuchwy. Mogą mieć różną konstrukcję, zawierać pętle lub śruby. Najczęściej zaleca się ich użytkowanie na okres kilku miesięcy. bi helix: quad helix:  
Read more

Aparat Dystalizer Carierre

Aparat Dystalizer Carierre - jest to metalowy pręcik zamocowany od górnej trójki do górnej szóstki i połączony z dolną częścią aparatu za pomocą tzw. wyciągu elastycznego. Elementem aktywnie działającym w aparacie jest właśnie wyciąg elastyczny, który łączy obie części aparatu. Ma ona za zadanie działać niewielką siłą na zęby trzonowe i przesuwać je w odpowiednią…
Read more

Aparat płytowy ze śrubą Fishera np.: Płytka Schwarza

Aparat płytowy ze śrubą Fishera (np: Płytka Schwarza) - jest to aparat ruchomy dedykowany osobno górnemu, lub dolnemu łukowi zębowemu. W akrylowej płycie Schwarza zatopione są elementy mocujące, oraz aktywnie działające na zęby w celu korekty ich położenia. Druciany fragment zachodzący na siekacze i kły to tzw. łuk wargowy. Aparaty te klasyfikuje się jako czynne.…
Read more