Wyciągi elastyczne

Wyciągi elastyczne - to tzw. "gumki", które pacjent rozpina według zaleceń lekarza w czasie między wizytami. Wspomagają one ruchy zębów w określonych kierunkach.

Gumki wyrównują zgryz i są bardzo ważne dla etapu leczenia ortodontycznego polegającego na ustalaniu zgryzu – zazwyczaj najtrudniejszego i trwającego najdłużej. Pełne współdziałanie pacjenta i dyscyplina w stosowaniu gumek są warunkami uzyskania optymalnych rezultatów w najkrótszym czasie. Ponieważ noszenie gumek jest niezbędne dla powodzenia leczenia, należy zawsze ściśle przestrzegać odpowiednich instrukcji.

Closeup Braces on Teeth with Elastics. Orthodontic Treatment. Front View Dental Brackes.

Wyciągi należy nosić nieprzerwanie, przez całą dobę, a także podczas aktywności i snu (o ile ortodonta nie przedstawił innych zaleceń), zdejmując je tylko na czas szczotkowania zębów i jedzenia.

wyciągi

Na początku konieczne może być korzystanie z lustra podczas zakładania wyciągów, lecz później zabieg ten przeprowadzany będzie „na wyczucie”. W razie wyczerpania się zapasu gumek należy skontaktować się z gabinetem, który przygotuje następny zestaw, aby nie tracić ciągłości leczenia.
Przed wyjściem z gabinetu pacjent powinien upewnić się, że wie, jak zakładać gumki ortodontyczne.