Protezy

Protezy

    Protezy akrylowe częściowe i całkowite

Są wyjmowanymi uzupełnieniami zębów, służącymi zarówno do odtwarzania czynności żucia i artykulacji, jak też do poprawy estetyki uzębienia. Proteza częściowa składa się z szeregu zębów sztucznych zamocowanych w akrylowej płycie protezy oraz elementów utrzymujących protezę na pozostałych zębach własnych, czyli klamer.
Mają za zadanie odbudować utraconą czynność żucia, poprawić wymowę oraz przywrócić zadowalający wygląd estetyczny. Bezzębie stanowi dla większości pacjentów dotkliwe obciążenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, dlatego też protezy całkowite powinny być maksymalnie wygodne oraz nie sprawiać im żadnych kłopotów podczas użytkowania. Te wszystkie zadania mogą spełniać, gdy są stabilne i mają dobrą retencję. Decydujący wpływ na utrzymanie się protezy mają warunki anatomiczne (kształt podłoża), rodzaj i ilość wytwarzanej śliny, siła mięśniowa oraz możliwości adaptacyjne pacjenta, a więc jego odpowiednie nastawienie wobec protezy całkowitej.

osiadająca2

osiadająca1

    Protezy szkieletowe

Można je określić jako ruchome uzupełnienie protetyczne o konstrukcji metalowo-akrylowej, mające za zadanie odbudowę zniszczonych lub brakujących zębów i tkanek podłoża. Zaopatrzone są one w bardzo precyzyjne elementy utrzymujące (klamry), które umożliwiają przenoszenie sił żucia na kość, oraz na zęby filarowe. Choć konstrukcja wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo prosta, to właśnie przy tym rozwiązaniu protetycznym niezbędna jest precyzyjna diagnoza i przemyślane zaprojektowanie protezy przez stomatologa. Są to protezy najbardziej fizjologiczne i najkorzystniej przenoszące siły żucia. w przeciwieństwie do protez akrylowych stabilizują zęby i zapobiegają ich rozchwianiu.

Proteza szkieletowa1

Zahnersatz, Nahaufnahme einer Teilprothese vor weissem Hintergrund

Proteza szkieletowa5

    Protezy szkieletowe acetalowe

Są to ruchome uzupełnienia protetyczne, w których elementy metalowe tj. klamry, zaczepy i haczyki zostały zastąpione wysoce estetycznymi elementami wykonanymi z tzw acetalu. Jest to materiał trwały i estetyczny, którego kolor dopasowujemy do koloru zębów lub/i szyjek zębowych.

acetal4

acetal5

acetal1

Proteza szkieletowa