Leczenie kanałowe

Endodoncja (leczenie kanałowe) - to dział stomatologii zajmujący się leczeniem nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych.

kanalowe

Podstawową metodą leczenia jest leczenie kanałowe. Polega ono na precyzyjnym usunięciu tkanek miękkich zęba i zastąpieniu ich odpowiednim materiałem. Zapewnia to możliwość utrzymania własnego zęba, uniknięcie konieczności jego usunięcia i wykonania protetyki.

lecz-kanalowe01

Po oczyszczeniu próchnicy, oraz wnętrza kanału korzeniowego z zainfekowanej miazgi zęba, kanał ten wypełniamy przeznaczonymi w tym celu materiałami.

endodoncja02

Ząb po leczeniu kanałowym – endodontycznym jest zębem martwym, co nie znaczy że nie podlega dalej procesom próchnicowym! Trzeba więc o takie zęby nadal dbać…

Endodoncja pod mikroskopem
Usuwanie złamanych narzędzi, leczenie perforacji, powtórne leczenie kanałowe to tylko niektóre z zabiegów, które może wykonać endodonta pod mikroskopem!

mikroskop

Mikroskop
Do precyzyjnego opracowania wszystkich kanałów często konieczne jest zastosowanie mikroskopu. Stosując najnowocześniejsze metody leczenia i wykorzystując najnowsze osiągnięcia jakie daje leczenie kanałowe pod mikroskopem, można np:

  • precyzyjnie zlokalizować kanały o nietypowym położeniu
  • perfekcyjne opracować kanały zakrzywione i zobliterowane
  • dokładne usunąć z kanału stary wypełniacz w sytuacji, gdy konieczne jest ponowne leczenie kanałowe
  • leczyć powikłania leczenia kanałowego np. perforację
  • usuwać złamane narzędzia z kanałów

Zęby po prawidłowym leczeniu kanałowym w 95% przypadków nie dają żadnych dolegliwości i funkcjonują jak pozostałe zęby w jamie ustnej. Są to zęby wymagające okresowej kontroli radiologicznej. W zależności od kondycji pozostałych twardych tkanek zęba, czasami konieczna jest odbudowa protetyczna w celu wzmocnienia zęba i uniknięcia jego złamania (odbudowa na wkładzie z włókna szklanego, inlay/onlay, korona protetyczna)