Aparat stały fragmentaryczny

Aparat stały fragmentaryczny - jest nowoczesną alternatywą dla aparatów ruchomych. Jest to część aparatu stałego, czyli zamki przyklejone na niektóre zęby oraz łuk, który przebiega w poprzek zębów i łączy zamki, zapewniając tym samym działanie aparatu.
Aparaty fragmentaryczne u dzieci zakładane są w okresie uzębienia mieszanego, czyli kiedy część zębów to jeszcze zęby mleczne, a pozostałe to już zęby stałe. Najczęściej aparaty fragmentaryczne są stosowane u dzieci do korekty stłoczeń lub szpar w przednich odcinkach łuku zębowego lub u dorosłych, którzy posiadają niewielkie zaburzenie. Aparaty te mogą być stosowane jako samodzielnie działające aparaty ortodontyczne, bądź też jako element stanowiący utrzymanie dla innych mechanizmów, takich jak: poszerzacz podniebienia (TPA), zapora dla palca i języka, wyciąg karkowy (HEADGEAR), maska twarzowa itp.

fr3

 

Close up portrait of Smiling girl showing dental braces.

Jest to przede wszystkim aparat, który wymaga współpracy pacjenta tylko w niewielkim zakresie, gdyż dziecko nie jest w stanie samo, bez pomocy lekarza i użycia specjalistycznego sprzętu, zdjąć aparat, działa on cały czas, 24 godziny na dobę, co ma duży wpływ na efektywność i skrócenie czasu leczenia. Aparat stały jest dużym ułatwieniem dla rodziców pacjenta, którzy nie muszą zajmować się dodatkowym nadzorem i kontrolowaniem czasu noszenia aparatu.
Najczęściej okres leczenia aparatem fragmentarycznym, w zależności od rodzaju leczonej wady, wynosi od 6 do 12 miesięcy. Dla porównania, leczenie tej samej grupy wiekowej pacjentów aparatami ruchomymi trwa od 2 do 6 lat.

fr2

Aparaty fragmentaryczne:

fr2

fr3

fr1