Aparat płytowy ze śrubą Fishera np.: Płytka Schwarza

Aparat płytowy ze śrubą Fishera (np: Płytka Schwarza) - jest to aparat ruchomy dedykowany osobno górnemu, lub dolnemu łukowi zębowemu. W akrylowej płycie Schwarza zatopione są elementy mocujące, oraz aktywnie działające na zęby w celu korekty ich położenia. Druciany fragment zachodzący na siekacze i kły to tzw. łuk wargowy.

Aparaty te klasyfikuje się jako czynne. Oznacza to, iż kształtowanie łuku zębowego następuje w wyniku sił wyzwalanych przez sam aparat. Dwie części składowe akrylowej płytki rozpiera wmontowana pomiędzy śruba. Czasami stosuje się płytkę Schwarza o niesymetrycznej konstrukcji lub z kilkoma śrubami. Całość utrzymuje się na zębach dzięki klamrom.

Płytka Schwarza najczęściej stosowana jest w leczeniu dzieci, zwykle służy do rozszerzenia górnych i dolnych łuków zębowych poprzez stymulacje przyrostu kości na szerokość. Taki rodzaj aparatu jest wskazany przed zakończeniem skoku wzrostowego, zatem stosowany jest najczęściej w okresie uzębienia mieszanego.

pł.schwarza

Płytka Schwarza- retainer1

Aparaty te stosowane są również w niektórych przypadkach leczenia retencyjnego, po skończonym leczeniu aparatami stałymi u osób dorosłych w celu stabilizacji leczenia, lub minimalnej korekty, gdy tradycyjne szyny retencyjne były przez pacjenta użytkowane zbyt krótko.